Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

Stránky tělesné, duševní a citové harmonie

Jaká témata máte v oblibě?

Celostní péče (11 | 65%)
Rozhledy (2 | 12%)
Recepty (4 | 23%)

Mluvme o depresi a seznamme se s jejími projevy a prvními symptomy, abychom ji uměli a mohli úspěšně čelit. 

Především je nutné si uvědomit, že deprese je duševní onemocnění charakterizované hlubokým a trvalým pocitem smutku, zoufalství, ztrátou zájmu o věci, které nám byly kdysi příjemné a dělali je rádi. Začínají se dostavovat poruchy spánku, ztráta chuti k jídlu a jiné doprovodné psychické procesy. Každý člověk má zkušenosti že se občas dostaví  pocit neštěstí a  smutku. Ale u deprese je to tak, že tyto pocity dominují  každodennímu životu. A to i tehdy, když nepředchází nějaká nedávná těžká ztráta  nebo jiná příčina, která může depresi spustit. A projevuje  se to duševním i fyzickým chátráním.  Americký odborný tisk uvádí, že každý rok  postihuje  deprese až 17 miliónů lidí  Každý rok , ve Spojených státech, deprese postihuje odhadovaných 17  milionů lidí . 

 Jedna ze čtyř žen, prodělala epizodu těžké deprese, 10 – 20 % pak trpí depresí celý život.  Jedinci, postižení depresí, kteří  zažívají depresivní epizody, mohou mít problémy se spánkem, ztrácí zájem o oblíbené činnosti, mají potíže se soustředěním, potíže s tělesnou hmotností,   zažívají pocity beznadějnosti a bezcennosti, trpí posedlostí po smrti nebo mají sebevražedné tendence. 

 U dětí může deprese vypadat jako podrážděnost. Příčiny deprese jsou složité a ne vždy dostatečně srozumitelné.  Může ji způsobit  nerovnováha určitých neurotransmiterů,  chemických látek v mozku, které přenášejí  zprávy mezi nervovými buňkami : klíčem k depresi může být i výchova.  Ta patří k vnějším faktorům deprese. Pokud se jedinec stal v dětství obětí zneužívání a byl celkově zanedbáván, pak v dospívání trpí nízkou sebeúctou a negativním myšlením.   Zdá se, že uričtou roli hraje i dědičnost. Depresi způsobují také vnější stressory, jako jsou chornické zdravotní problémy, smrt milované osoby. Rozvod nebo odcizení, potrat, ztráta zaměstnání.  Jedinci zažívají depresivní epizody, které se projevují takto :  

• Významná změna v hmotnosti 
• nespavost nebo hypersomnie (nadměrná spánku) 
• psychomotorická agitovanost nebo zpomalení 
• únava nebo ztráta energie 
• pocity bezcennosti nebo nepatřičné viny 
• horší schopnost myslet nebo se soustředit, nebo nerozhodnost 
• opakované myšlenky na smrt nebo sebevražedné a pokusy 

Deprese  se projevuje takto :  

Dlouhodobý smutek 
Pocity bezcennosti nebo viny 
Nezájem o sex 
Ztráta koncentrace 
Ztráta zájmu o aktivity 
Únava 
Hubnutí nebo tloustnutí
Nespavost nebo naopak spavost
Úzkost 
Sebevražedné myšlenky 
Zpomalení řeči a tělesného pohybu 

Dysthymie 

Až 70% dysthymických  pacientů mají jak dysthymický rozlad  a velkou  depresivní poruchu, známou jako dvojitá deprese. Příčínou může být  zneužití, panické poruchy, poruchy osobnosti, sociální  fóbie, a další psychiatrické projevy.  
Dysthymie se vyskytuje u pacientů, kteří navíc trpí těmtito nemocemi:  

skleróza,
 AIDS, 
hypotyreóza, 
chronický únavový syndrom, 
Parkinsonova nemoc, 
diabetes, 

Alternativní léčba deprese

Různé alternativní medicíny se ukázaly být  užitečné při léčbě deprese. Nedávná zpráva z Velké 
Británie zdůraznila, že více lékařů by měla podporovat  alternativní léčby, jako je chování a svépomocné  programy, cvičební programy pod dohledem odborníka. Tento čas je čekáním, zda  budou nebo budou postižení jedinci muset brát antidepresiva pro mírné projevy deprese.  Čokoláda, káva, cukr, a alkohol mohou v této fázi škodit.  Základní  mastné kyseliny mohou snížit depresi a zvýšit  zlepšování nálady. 

Aromaterapie 

Aromaterapie, zejména citrusové vůně,  má pozitivní vliv na depresi. 

Psychoterapie
Psychoterapie  nebo poradenství je nedílnou součástí léčby, protože  je tak možné najít a léčit příčinu deprese. 

Psychosociální terapie 
Psychoterapie zkoumá život člověka, aby odborník našel možnou příčinu deprese.Terapeut pomáhá pacientovi uvědomit si jeho vzorce myšlení a jejich vznik.   Kognitivně-behaviorální terapie předpokládá, že pacientovo vadné myšlení   způsobuje současná krize  a zaměřuje se na měnící se vzory myšlenek  a vnímání. 

Čínská medicína a rostlinných přípravků 
Léčba deprese zahrnuje  regulaci Qi, snížení hlenu, zklidnění mysli, a  podporu duševní resuscitace. 

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Opište prosím kontrolní kód "1729"
(c) Maura and Eleonora, 2010
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one